מפתחות ההצלחה

אפשר לרוץ ולקנות ספרי הדרכה כיצד להשיג את מפתחות ההצלחה לחיים – אבל אני מבטיח, כי מי שיאמץ אפילו חלק מהעקרונות האמורים, יידע כי הוא ’כבש את האוורסט’. לא פחות.

  • מנחם זיגלבוים, סופר ומאמין אישי למצוינות ולהצלחה
  • טיפ לחיים

מאת: מנחם זיגלבוים, סופר ומאמין אישי למצוינות ולהצלחה


 

הַתּוֹרָה נִקְנֵית בְּאַרְבָּעִים וּשְׁמוֹנֶה דְבָרִים, וְאֵלוּ הֵן:
בְּתַלְמוּד, בִּשְׁמִיעַת הָאֹזֶן .. בְּבִינַת הַלֵּב .. בַּעֲנָוָה, בְּשִׂמְחָה .. בְּאֶרֶךְ אַפַּיִם, בְּלֵב טוֹב .. הַמַּכִּיר אֶת מְקוֹמוֹ, וְהַשָּׂמֵחַ בְּחֶלְקוֹ, וְהָעוֹשֶׂה סְיָג לִדְבָרָיו, וְאֵינוֹ מַחֲזִיק טוֹבָה לְעַצְמוֹ, אָהוּב .. אוֹהֵב אֶת הַבְּרִיּוֹת, אוֹהֵב אֶת הַצְּדָקוֹת .. אוֹהֵב אֶת הַתּוֹכָחוֹת .. נוֹשֵׂא בְעֹל עִם חֲבֵרוֹ, וּמַכְרִיעוֹ לְכַף זְכוּת .. שׁוֹאֵל וּמֵשִׁיב, שׁוֹמֵעַ וּמוֹסִיף, הַלּוֹמֵד עַל מְנָת לְלַמֵּד וְהַלּוֹמֵד עַל מְנָת לַעֲשׂוֹת... (פרקי אבות, פרק שישי).

 

מה הם המפתחות להצלחה בחיים?

אלפי ספרים שנכתבו בעשרים השנים האחרונות, מתיימרים לתת כיוון, היכן נמצאים המפתחות הללו, אלו שאמורים להביא אותנו להצלחות בחיים. טובי הפסיכולוגים, המאמנים, אנשי עסקים בדימוס ומעצבי דעת קהל, מספרים על הניסיון שצברו בחייהם, ומתוך ניסיונם העשיר הם מתיימרים לשרטט את התובנות שצברו כדי ללמד אחרים להגיע היישר אל המקומות שבהם, לדעתם, נמצאת ההצלחה.

מעשה באדם שתעה ביער, והוא מסתובב שעות וימים כדי למצוא את השביל הנכון שיוציא אותו אל מחוץ ליער, אל מקום מבטחים. באחד הימים פגש באדם נוסף, וחיבקו בשמחה. "שמא תאמר לי היכן היא הדרך לצאת מכאן?" הפציר באיש. הלה מושך בכתפיו: "גם אני לא יודע", השיב בכנות, "אבל אני כן אוכל לומר לך היכן כבר הלכתי, כדי שלא תכלה כוחותיך באותם מקומות".

כשאדם מחפש להצליח בחיים, יכולים להיות לכך כיוונים רבים: הצלחה בעבודה, הצלחה כספית, הצלחה זוגית, הצלחה משפחתית, הצלחה אישית, ערכית, או גם להגיע למעמד נחשק. אלו רק דוגמאות.

כל אחד מהנושאים הללו הוא עולם שלם בפני עצמו. הדרך להגיע לפסגות הללו, דורשת הרבה מאד מיומנות, ניסיון וכמובן השקעה.

חכמי ישראל הקדמונים, בחכמתם ובהבנתם העמוקה את נפש האדם, מעניקים (בחינם!) ארבעים-ושמונה 'טיפים' ו'כלי עבודה' איך להצליח ולהשיג הישגים בלימוד התורה. הישגים אלו, בחלקם הגדול, טובים ויעילים בכל תחום בחיים, אם רק נשתמש בהם נכון: אם בתחום העסקי, הזוגי או החינוכי. כלים אלו הינם אפקטיביים ביותר כדי להתקדם ולהעפיל בדרך להצלחה הן ברמה האישית, הן ברמה המשפחתית, הקהילתית וכמובן גם במעגלים רחבים מתוך ראיה מנהיגותית.

הם מדברים על לימוד, שמיעה באוזן והקשבה פנימית "בינת הלב". הם מציעים את הענוה והשמחה כדי להיות פתוח מספיק על מנת 'ללמוד את השטח' . הם מוסיפים ומצביעים על החשיבות בלהיות 'ארך אפיים', ובעל לב טוב. מי שמכיר את מקומו ושמח בחלקו, יודע לשתוק כשלא צריך לדבר, מי שצמא ללמוד ולהחכים, ועוד שלל עצות שבהם אדם יוכל לפלס את דרכו בדרך לפיסגת ההצלחה.

אפשר לרוץ ולקנות ספרי הדרכה כיצד להשיג את מפתחות ההצלחה לחיים – אבל אני מבטיח, כי מי שיאמץ אפילו חלק מהעקרונות האמורים, יידע כי הוא 'כבש את האוורסט'. לא פחות.


מנחם זיגלבוים הוא סופר ומאמין אישי למצוינות ולהצלחה. eimunmz@gmail.com  או בפייסבוק.

שתף לחברים

שתף