ללמוד מדפנות הסוכה

החומר גלם ממנו מרכיבים את הסוכה הוא לכאורה לא עוד דבר שיש להקדיש לו שימת לב עודפת. אולם לא כך הם פני הדברים

ללמוד מדפנות הסוכה

החומר גלם ממנו מרכיבים את הסוכה הוא לכאורה לא עוד דבר שיש להקדיש לו שימת לב עודפת. אולם לא כך הם פני הדברים

מאת: יצחק ריבקין – יועץ חינוכי

 

דפנות הסוכה, לכאורה חומר גלם מן השורה, עוד חומר ממנו מרכיבים חלקי מצווה החוברים יחדיו אל השלם המקיף אותנו בכל שבעת ימי חג הסוכות. לכאורה לא עוד דבר שיש להקדיש לו שימת לב עודפת.

 

אולם לא כך הם פני הדברים, ידוע כי הסוכה הינה כולה, על כל מרכיביה - מצווה שלמה וכל ישיבה בה הינה מצווה המתבצעת הלכה ולמעשה בכל רגע נתון בו יושבים בתוכה זוכים להיות מוקפים במצוות.

הכניסה אל הסוכה אינה מותרת רק לסקטור זה או אחר של אנשים, הסוכה מקבלת את כולם במידה שווה ללא כל אפליה לא סמויה ולא גלויה, כל החפץ בא בשעריה.

זו המידה אותה נלמד מן הסוכה, נשכיל מן הדפנות, כן אותן דפנות הקולטות את כל הבא אל בין כותליהן ללא שהן בודקות בציציותיו, מקבלות אותו כפי שהוא על מעלותיו ועל חסרונותיו.

כך גם אנו, הן כהורים והן כמחנכים, חשוב שנדע תמיד לקבל, כדף חלק ללא כל רבב. לא להביט בקמטים ובסדקים, פשוט לקבל כפי שהם.

יכולת הקבלה הינה סם מרפא לכל תחלואי החברה העכשווית, חברה המתירה לעצמה הכל. ילדי הדור הנוכחי רגילים לגבולות גמישים נראים ובלתי נראים, מציאותיים ובלתי מציאותיים. דור זה גם מתאפיין בהורים מבולבלים, הורים שלא תמיד בטוחים שהם נותנים נכון, או עושים נכון.

חוסר עקביות זו עלולה לגרום להם דווקא ברגע הנכון לא לעשות את המעשה הנכו. דווקא אז, במקום לדעת לקבל, שם, במקום הרכות הרצויה הם עלולים להפעיל קשיחות בלתי נדרשת, שמאל דוחה המביאה לבסוף רק עין בוכה ועצבות בלתי נתפסת.

נלמד מדפנות הסוכה, נלמד לדעת לקבל. לדעת לשדר שדר של אהבה וחיבוק. שדר המביא בעקבותיו חשיבה חיובית אצל המקבל, חשיבה המביאה אותו לחשיבה חוזרת בדבר נחיצותו לחברה והיותו חלק בלתי נפרד ממנה.

אדם החש חלק מן החברה, יהיה בהמשך אף תורם לה ומתערה בה כחלק שווה בין שווים.

לבסוף, חשוב שנוסיף חלק חשוב לא פחות מכל אשר נאמר עד עתה.

הדבר הכי חשוב שנלמד מן הדפנות, לא להעיר, לא לדבר כשאין הדבר מתבקש באופן חריג ביותר. יפה השתיקה מנהרות של מילים ולעיתים עשויה דקת דומיה אחת להועיל יותר מהרצאה בנויה לתלפיות. הכל בהתאם לנסיבות ורוח הזמן והמקום.

 


יצחק ריבקין

יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך'. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך

 

שתף לחברים

שתף