צא מן התיבה

ההתמודדויות בחיי היום יום גורמים לנו לעיתים להיהפך לשבלוניים ולעשייה חוזרת בלתי נשלטת. עלינו לצאת מן התיבה

מאת: יצחק ריבקין – יועץ חינוכי

חיי היום יום וההתמודדויות הנלוות אליהם גורמים לנו לעיתים להיהפך לשבלוניים ולעשייה חוזרת בלתי נשלטת. דבר זה הינו הבסיס לכל פורענות ותחושות בלתי רצויות. הדבר נכון הן בחינוך הילדים והן בחיי המשפחה שבבית.

חיי שגרה הם מתכון הרס לכל דבר תקין. חייו של היהודי משולים לעליה מתמדת בסולם החיים, עליה והתנסות חדשה בכל פעם.

ידוע כי במוח מתווספים להם תאים וקישורים חדשים עם כל תהליך למידה והתנסות העוברת על האדם. כל תהליך מקדם את האדם אל התפתחויות שטרם ידע עד עתה. דבר זה מאושש את ההנחה כי בעמידה במקום ישנה סכנה מוחשית של התדרדרות בלתי נשלטת.

באה התורה ואומרת לנו "צא מן התיבה", צא מארבע קירות עשייתך הקבועה, חדש בכל יום, הוסף על עשיית יום האתמול, חדש במהותך דבר שטרם היה בך אתמול. למד, הוסף שיעור או כל דבר שיש בו פן של הוספה על קביעות יום האתמול.

בחיי המשפחה הדבר יבוא לידי ביטוי בהתייחסות בני הזוג האחד אל השני. אסור שהקשר בין בני הזוג יהיה כזה החוזר רוטינית על עצמו בכל יום. יש לחפש האחד בשני דבר מה חדש אשר טרם הודגש עד עתה. חשוב לדעת להעריך ולכבד. חשוב שנדע, כבוד הינו מטבע העובר לסוחר, כשמכבדים, מתכבדים. כך גם הדבר בחינוך הילדים, חשוב שנזכור כי הילדים מעבר לכך שאנו מצווים בחינוכם אנו מצווים לא פחות מכך לכבדם. ילד המתחנך תוך שהוא מכובד כראוי, הרי שהטמעת הערכים בו הינה איכותית ביותר ותלווה אותו באופן טבעי ביותר.

את תהליך ההתחדשות אנו למדים מבריאתו של בורא העולם.

הלבנה, אף יום אינה דומה לקודמו, בכל יום היא שונה. עונות השנה אינם שווים במזגם. בני האדם אינם שווים במראם וכו'.

כל מהלך הבריאה מלמד אותנו את המאתגר שבהתחדשות, דבר הגורם ומפתח תהליכי למידה והתקדמות. כשהאדם מאותגר כהלכה הרי שלימודו יעיל ביותר והישגיו רבים ומשובחים.

ילד הינו בטבע יצור סקרן.

כשנבנה לו מערכת כרייה ראויה, הרי שהוא ישאף תמיד להתקדם ולהטמיע ערכי למידה ובסיסי הנהגה נכונים אשר יהוו אצלו כטבע לכל דבר ועניין.

כך גם בחיי הבית, לעולם נשקיע בהתחדשות, תמיד נדע לחפש, לאתגר להדגיש את הטוב והחיובי שבכל דבר.

 


יצחק ריבקין

יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך'. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך

שתף לחברים

שתף